11/02/2026 0 Kommentarer
Nu med flygel
Nu med flygel
# Information

Nu med flygel
Vi har i flere år ønsket os et flygel i kirken, men de er dyre, så det har ikke været muligt. Men nu har vi fået et stillet til rådighed, om end på en trist baggrund.
TUSIND TAK
Flyglet var Annett Bloch-Jørgensens, tidligere kirkesanger i Søborg, som jeg arbejdede sammen med i de 13 år jeg var hjælpepræst derude. Annett døde desværre af kræft i sommeren 2025 og da hendes 2 døtre ikke har plads og mulighed for at have flyglet stående, synes de det skulle ud og glæde nogle andre og tilbød Mårum kirke at låne det. Tusind tak for det.
NYSTEMT
Kenneth Lauritzen har sørget for det er blevet stemt og gjort blødt i tonerne og flyglet blev indviet ved en koncert med GribKoret den 11. februar og vi glæder os til at få det brugt endnu mere.
Kommentarer